Home Полезно Интервю за работа: Всички въпроси, които можете да чуете + подходящи отговори

Интервю за работа: Всички въпроси, които можете да чуете + подходящи отговори

Съвети за успешно интервю за нова работа

Интервюто за работа е най-голямата пречка, която стои на пътя ви и бъдещата ви работа. Би било абсурдно да ви съветваме да отидете на интервюто без емоции и да не се тревожите за успеха. Всички се тревожат преди интервю, понякога дори работодателите.

Затова няма да се опитваме да ви помогнем с вдъхновяващи съвети, а ще обсъдим най-често задаваните въпроси в интервю, отговорите, които трябва да дадете, но и тези, които трябва да избягвате.

Как да се представите на интервюто

Преди да преминем към въпросите обаче, трябва да обсъдим накратко и отношението, което трябва да имате от момента, в който влезете във вратата на интервю. Очевидно първото впечатление има значение и работодателят започва да го създава от момента, в който ви види. Облеклото за интервю е важно, но няма да бъдете оценени по елегантност, а по спретнат външен вид.

подходящи дрехи за интервю за работа

Емоциите са естествени, но трябва да сте спокойни, за да можете да мислите ясно по време на следващия разговор. Рядко ще започнете интервюто веднага щом влезете през вратата. Дискусиите се провеждат след поне пет минути, като през това време имате време да подредите мислите си.

Един съвет, който вероятно вече знаете, е:

Не закъснявайте за интервюто!

Дори на работното място, където можете да се възползвате от гъвкав график, забавянето на интервюто е първото доказателство за липса на интерес, което малко работодатели ще толерират. Ако по една или друга причина знаете, че закъснявате, опитайте да уведомите работодателя си по телефон, текст, имейл или контакт.

По време на дискусията трябва да имате предвид две основни правила:

  • Слушайте, преди да говорите; не се опитвайте да завършите изреченията на интервюиращия и ако почувствате нужда да го прекъснете, направете го учтиво.
  • Не правете негативни коментари за бившия работодател.

След като си спомните тези неща, можете да започнете да се подготвяте за възможните въпроси, които ще последват. В следващите редове ще намерите образцово интервю за работа с въпроси и отговори, които да ви помогнат да се подготвите възможно най-добре, особено ако това е първото интервю за работа.

Въпроси за вас

Това са основни въпроси, които вашият работодател ще ви зададе, за да разберете за вашата личност и да определите дали можете да имате добри отношения с бъдещите си колеги.

Какво можете да ни кажете за себе си?

Това е въпросът, с който започват много интервюта и отговорът, който давате, трябва да бъде като обобщение само на няколко минути от вашата автобиография. Разбира се, не е нужно просто да изброявате постиженията си.

Това, което интервюиращият иска, е история, която ще предизвика интереса му. Така че не рецитирайте една и съща информация наизуст, а разказвайте и спорете (например защо сте били привлечени да работите в сферата, в която работите).

Не говорете само за вашия опит и образование – можете да споменете информация за вашето семейство, вашите страсти или вашата личност мимоходом.

Но не навлизайте в подробности, защото, както виждате, интервюиращият може да ви зададе още по-конкретни въпроси, за да разбере какъв човек сте.

Кои са вашите силни/слаби страни?

Това е тривиален въпрос, който не много интервюиращи задават потенциални служители. Ако го направят, въпросът вероятно ще звучи така: „Кажете ни три силни страни, които смятате, че имате и една ваша слабост“.

По отношение на качествата е препоръчително да посочите тези, които препоръчвате за работата, за която кандидатствате. Например комуникационните умения и екипният дух са важни, ако искате да бъдете наети в кол център, но няма да ви помогнат много, ако искате да бъдете наети като професионален шофьор.

Ако бъдете помолени да говорите за вашите недостатъци, инстинктът ви вероятно ще бъде да блокирате за няколко секунди. Истината е, че не е лесно за никого да признае собствените си недостатъци. Препоръчително е да сте подготвени с този отговор и да бъдете честни, но не толкова искрени, че да намалите шанса си да получите работата. Например, ако искате да работите като зидар в строителна фирма, не казвайте, че вината е, че сте оставили нещата недовършени.

какво питат на интервютата за работа

Той обаче избягва по всякакъв начин отговори като „вината ми е, че работя твърде много“ или „аз съм перфекционист“. Никой работодател няма да приеме сериозно подобно изявление.

Какви са вашите хобита?

Това е въпрос, който обикновено се запазва за края на интервюто. Отговорът няма да е трудно да се даде, а интервюиращият ще оцени, ако с удоволствие говорите за своите страсти, защото това ви кара да изглеждате като решителен човек.

Но избягвайте да споменавате по-„неортодоксални“ хобита, като хазарт или принадлежност към футболна галерия. Освен това никой интервюиращ няма да оцени, ако му кажете, че практикувате спортове като „алебарда, колоездене и каране на коняк-кану“.

Въпроси относно вашия опит и умения

Това са най-често задаваните въпроси на интервю и са различни от предишните, защото сега работодателят иска да знае какво точно можете да направите за него и как ще се справите в дадените условия на работа.

Защо искаш тази работа?

Това е просто по-учтив начин да попитате: „Какви причини имам за наемане?“ и не си мислете, че няма работодатели, които да ви зададат директно този въпрос. Преди всичко трябва да кажете точно защо бихте искали да свършите работата, за която кандидатствате, и ако можете, да спорите с натрупания опит.

Той също така споменава, че сте готови да се справите с всички предизвикателства и че искате да научите нови умения, за да се развивате. Можете да кажете, че няма да се ограничавате само до задачите, които ще имате и че при необходимост ще можете да извършвате допълнителни дейности. Но имайте предвид, че това може да бъде и капан; уверете се, че вашият работодател не разбира, че ще можете да оставате извънреден труд ежедневно и че може да сте натоварени с твърде много задачи.

Опишете опита от последната работа

Вече решихме, че не е добре да критикувате последния си работодател. Ако ви попитат: „Защо искате да смените работата?„, накарайте интервюиращия да разбере, че компанията, която представлява, в момента е най-добрият вариант за вас.как да отговаряме при кандидатстване за нова работа

Когато говорим за последния си трудов стаж, препоръчително е да посочите подробно не само нещата, които сте направили, но и начина, по който дейността ви е донесла положителни резултати за институцията, в която сте работили. Опишете подробно всички нови умения, които сте научили в тази работа, и предизвикателствата, с които сте се сблъскали и сте успели да преодолеете.

Защо Ви уволниха от последната си работа?

Отговорът, който давате, трябва да бъде честен. Дори ако смятате, че вината е изцяло ваша, трябва да уведомите бъдещия си работодател, че сте се поучили от грешката си и че не сте склонни да я повторите. Опитайте се да представите обективно всички фактори, които смятате, че са довели до тази ситуация.

Можете ли да ми опишете ситуация, в която…

Често, когато работодателите търсят конкретни умения, интервюиращите ще ви помолят да дадете някои конкретни примери, в които успешно сте използвали това умение. Да предположим, че се опитвате да си намерите работа като детегледачка ; родителите навярно ще искат да ви разкажат как не сте изпуснали нервите си с неспокойно дете и как успяхте да се справите.

Ако искате да работите в кол център или в отдел за поддръжка на клиенти на компания, е възможно да дадете пример как сте решили проблемите на труден клиент. Не всички интервюиращи ще ви помолят за подобни примери, но е добре да дойдете с тях, подготвени от вкъщи. В крайна сметка тези малки истории за успех могат да бъдат еквивалент на най-впечатляващите постижения от последната ви работа.

Въпроси относно позицията, за която кандидатствате

Това са въпроси, зададени от работодателя, за да се опита да разбере какви точно са очакванията ви за бъдещата ви работа. За да се дадат задоволителни отговори, често е необходимо да се направи минимум документация преди интервюто.

Какво ви привлече в тази обява за работа?

Въпреки че изглежда като доста подобен въпрос на „Защо искате тази работа?“, този път ще трябва да кажете какви ползи смятате, че ще имате, след като бъдете наети тук. С други думи, ще бъдете попитани дали знаете нещо за работодателя. Някои интервюиращи може да ви попитат директно: „Какво знаете за нашата компания/организация/институция?“

Както казах, за предпочитане е да си направите домашното, защото отговорът, който интервюиращият иска да чуе, не еПривлича ме заплатата, която предлагате“. Можете да отговорите на това:

  • впечатлен сте от репутацията на фирмата в нейната сфера на дейност;
  • искате стабилността, която тази работа може да ви донесе (тук, разбира се, имате предвид и финансова стабилност, но предлагате на интервюиращия, че искате да останете на тази позиция възможно най-дълго);
  • тази работа е естествената стъпка в развитието на вашата кариера.

Очевидно всеки отговор, който дадете, трябва да звучи като малка похвала за работодателя. Подбирайте обаче внимателно думите си, за да не превърнете всичко в неоправдана похвала.

Никой интервюиращ няма да ви повярва, ако им кажете, че „вашата компания е най-добрата в света“ или че „От дете мечтаех да прекрача прага ви“.

Какви са вашите очаквания за заплата?

Единственият грешен отговор, който можете да дадете на този въпрос, е да кажете по-малко, отколкото искате. Ако тази позиция не ви носи финансова стабилност, това означава, че губите както времето си, така и това на работодателя си, защото ще търсите нова работа за кратко време.

Така че, кажете поне сумата, която искате, но бъдете готови да преговаряте. Важно е крайната сума, предложена от вашия работодател, да не е по-малка от прага на финансовия ви комфорт.

Как мислите, че бихте могли да се развивате на тази позиция?

Може да чуете този въпрос в неговата по-светска форма: „Къде се виждате след пет години?„. Ако попаднете на интервюиращ, който ви задава въпроса в тази форма, може би трябва да помислите два пъти, ако искате да бъдете наети от компанията, която представлява. Почти единодушно се приема, че „къде се виждаш след пет години“ е смешен, лишен от въображение въпрос, на който никой не може да даде задоволителен отговор.

Въпреки това, работодателят има право да знае дали виждате, че работите дълги часове и се развивате в неговата компания. Отговорът, който всеки интервюиращ вероятно иска да чуе, е, че искате да се развивате в една компания, да научите нови неща и да ги използвате, за да станете основен служител.

Разбира се, реалността може да е различна, но дори и да търсите временна работа, трябва да уверите работодателя си, че ще го вземете сериозно.

Въпроси, които трябва да зададете на работодателя си

Към края на интервюто ще дойде моментът, в който събеседникът ви ще ви помоли да му задавате и въпроси. В идеалния случай в този момент трябва да покажете пълния си интерес към позицията, която бихте могли да заемете. Ето няколко примера за въпроси за интервю с работодател:

Кои са най-големите предизвикателства, които ме очакват на тази позиция?

Как мога да напредна в тази работа?

Какво е значението на тази позиция в организацията?

Въпросите за заплатите (само ако интервюиращият вече не ви е казал или не е искал да знае каква заплата искате) и относно работния график трябва да се оставят само в края, след като зададете няколко въпроса като тези по-горе. Важно е да не започвате с тези въпроси, защото някои работодатели биха помислили, че не искате нищо повече от това да правите пари бързо, без много усилия и без всеотдайност.

Не забравяйте, че всеки работодател разбира, че основната мотивация на всяка работа са парите. Но липсата на реален интерес към извършената работа може да доведе до намаляване на производителността, което никоя организация не желае. Следователно интервюиращите ще искат да знаят, че имат хора, които не само искат да останат на позиция възможно най-дълго, но и да дадат необходимото представяне по време на работния график.

Практически тест

В допълнение към въпросите за заетостта, много работодатели също ще ви помолят да вземете практически тест. Това може да варира в зависимост от работата, за която кандидатствате. За работа като готвач може да бъдете помолени да приготвите ястие на място, а за работа като поддръжка на клиенти може да ви бъде даден писмен тест по английски език.

Във всеки случай ще бъдете уведомени предварително, ако ще направите такъв тест, така че няма да бъдете изненадани и ще имате необходимото време за подготовка.